fbpx

Używany sprzęt fotograficzny- czy warto?

Używany sprzęt fotograficzny- czy warto?

Sprzęt fotograficzny jest drogi, a im dalej w las, tym gorzej. Pierwszy, niedoskonały aparat zaczyna uwierać, gdy rozwijasz swoje umiejętności. W końcu masz wrażenie, że jedyną rzeczą, która Cię ogranicza jest właśnie sprzęt. 

Wydałaś już sporo na kursy, ale teraz chcesz przełożyć swoją wiedzę na praktykę. Podjęłaś decyzję – teraz czas na inwestycję. Zastanawiasz się czego potrzebujesz. Z gotową listą siadasz przed komputerem, odpalasz przeglądarkę i czujesz coraz większą frustrację.

W budżet, który zaplanowałaś, w żaden sposób nie chce zmieścić się body aparatu
i obiektyw. Przekopałaś wszystkie sklepy internetowe, ale nawet Ceneo nie ma Ci niczego do zaoferowania. Co teraz?

Używany sprzęt fotograficzny

Wyposażenie torby fotograficznej w sprzęt z drugiej ręki, może być całkiem rozsądną alternatywą. Przede wszystkim ograniczy wydatki, które musisz ponieść. Ponadto, czasem można znaleźć perełki w bardzo atrakcyjnych cenach. Co zatem zrobić, żeby kupić dobry, używany sprzęt?

Poświęć czas na poszukiwania

Rzadko zdarza się, by w komisie czekał na Ciebie idealny zestaw, który wystarczy kupić. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, to musisz pamiętać, że to polowanie. Uzbrój się w cierpliwość, bądź wytrwała i nieustępliwa. Dodaj do zakładek ulubione strony
z używanym sprzętem i regularnie,najlepiej co rano, je odwiedzaj. 

Kiedy pojawi się wymarzony aparat w dobrej cenie, weź głęboki oddech…

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

I sprawdź ogłoszenie. Pamiętaj, że zakup używanej elektroniki, to nie zakupy w ulubionym second handzie. Masz do wydania dużo większą sumę, a o  wpadkę nietrudno. Co warto skontrolować przed zakupem? 

1. Stan ogólny

Zazwyczaj jest wyrażany w skali od 1 do 5, gdzie 1 to bardzo zużyty sprzęt (idealnie sprawdzi się, jako dawca części), a 5 to aparat w stanie idealnym. Weź pod uwagę aparaty ocenione na minimum 3. Czerwone światełko powinno Ci się włączyć,
jeśli do ogłoszenia nie są dołączone zdjęcia od sprzedającego, tylko od producenta.
To może oznaczać, że coś jest ze sprzętem nie tak. Jeśli mimo tego jesteś zainteresowana zakupem, poproś sprzedawcę o przesłanie dodatkowych ujęć.

2.Ilość wykonanych zdjęć

Migawka aparatu jest częścią, która się zużywa. Jest wyzwalana przy każdym naciśnięciu spustu,dlatego kolejnym krokiem podczas zakupu, powinno być sprawdzenie ile aparat zrobił zdjęć. Dobrze, jeśli ta liczba nie przekracza 50 000.
Powyżej niej, mocno zastanowiłabym się nad kupnem tego konkretnego sprzętu.

3.Model i generacja aparatu

Sprawdź czy ogłoszenie dotyczące sprzedaży, na pewno odpowiada temu, co masz na liście. W przypadku modeli aparatów znaczenie ma nawet pojedyncza cyfra lub litera. To właśnie ona zazwyczaj określa generację aparatu. W przypadku zakupu obiektywu sprawdź, czy na pewno będzie pasował do Twojego body (niektóre obiektywy pasują wyłącznie do aparatów pełnoklatkowych, a inne wyłącznie do tych z matrycą CMOS).

4. Porównaj jakość aparatu i jego parametry do zaproponowanej ceny

Każdy sprzedawca inaczej wycenia swoje produkty. Jednym zależy na czasie, więc ceny są wyjątkowo atrakcyjne. Czasem ktoś uważa, że jego sprzęt niewiele odbiega od tego ze sklepowych półek, więc cena jest wysoka. Przeglądając oferty sprawdzaj ceny pod względem jakości sprzętu.

Gdzie kupować?

Opcji jest kilka. Najpewniejszą z nich są znajomi. Często zdarza się, że ktoś zainwestował pieniądze w aparat na początku swojej drogi fotograficznej, a teraz wcale z niego nie korzysta. Popytaj, może akurat ktoś będzie chciał sprzedać kurzące się w szafie body.

Kolejna opcja, która jest bardzo rozsądna,  to komisy fotograficzne. Warto rozglądnąć się za stacjonarnymi, ale jeśli Twoje miasto jest tak małe jak moje, to polecam również dwa komisy online: 

  • Interfoto,
  • e-oko.pl.

To bardzo atrakcyjne rozwiązanie, ponieważ komisy często oferują gwarancję na swoje produkty oraz oferują je w korzystnych cenach.

Ostatnia opcja to serwisy ogłoszeniowe. To również interesująca alternatywa, ale chcę Cię przestrzec. Po pierwsze, zawsze zobacz aparat przed zakupem. Nie decyduj się na zakup w ciemno. Natomiast, jeśli bardzo, bardzo zależy Ci na jakimś obiektywie z drugiego końca Polski, nie przelewaj pieniędzy przed wysyłką. Coraz więcej oszustów  w ten sposób wyłudza pieniądze. Moim zdaniem jedyna opcja, jaka w tym przypadku wchodzi w grę, to przesyłka za pobraniem.

Zastanawiasz się teraz pewnie dlaczego nie mam problemu z zakupem obiektywu na odległość, a body polecam jednak sprawdzać przed zakupem osobiście?

Obiektyw ma dość prostą konstrukcję więc, jeśli dostępne są prawdziwe zdjęcia, na pierwszy rzut oka ( możesz określić, czy jest  uszkodzony, symptomem mogą być obtłuczenia lub rysy). Natomiast aparat jest dużo bardziej skomplikowanym urządzeniem, dlatego warto zrobić nim kilka zdjęć próbnych. 

Mam nadzieję, że Twoje zakupy będą owocne. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące ogłoszeń, zawsze możesz do mnie napisać. Pomogę Ci je zweryfikować. Natomiast, jeśli jeszcze nie wiesz jaki pierwszy aparat chcesz kupić, to polecam Ci ten wpis.

error: Zawartość zablokowana