fbpx

Jaki aparat kupić na początek ?

Będę powtarzać za Dominiką z Kobiecej Foto Szkoły, że najlepszy aparat to ten, który już posiadasz. Od niego najlepiej zacząć. W pewnym momencie dochodzisz do chwili, kiedy ten sprzęt ma za mało możliwości. Co zatem kupić jeśli chcesz się rozwijać i osiągać taki efekt jak widzisz u innych.?

wybieram aparat

Tak naprawdę wszystko zależy od budżetu, którym dysponujesz. Na początku przedstawię Ci kilka kryteriów, którymi warto kierować się podczas zakupów. Na końcu tekstu znajdziesz też konkretne modele aparatów, w różnych przedziałach cenowych, takżebyś mogła kliknąć i od razu kupić.

1.Aparat z Trybem manualnym.

Jeśli chcesz rozwijać swoje umiejętności, a aparat ma być małą inwestycją, zdecyduj się na taki, który posiada tryb manualny. Dzięki niemu ustawisz wszystkie parametry samodzielnie i uzyskasz efekt, o którym marzysz. Nawet jeśli na tym etapie wydaje Ci się to czarną magią, uwierz mi proszę, że możesz nauczyć się z niego korzystać. Mam w planach kilka tekstów które przeprowadzą Cię przez ten proces.

2. Możliwość zapisu zdjęcia w formacie RAW.

Dane zapisywane na zdjęciu w formacie RAW zawierają w sobie bardzo dużą ilość informacji. To ułatwi Ci obróbkę w programie, a także uratuje w sytuacji, kiedyś coś na zdjęciu będzie nie tak.  Lightroom umożliwi Ci rozjaśnienie, lub przyciemnienie niewłaściwie naświetlonego zdjęcia bez znacznej utraty jakości.

3. Punkty autofokusa.

Kontrola ostrości na zdjęciu nie jest prosta,dlatego warto wybrać aparat, który da Ci nad nią pełną kontrolę, czyli posiada trzy tryby: pojedynczy ciągły i manualny. Najłatwiej pracować w trybie pojedynczego punktu,dlatego ważnym aspektem powinna być również ilość punktów autofokusa, które posiada aparat. Najtańsze lustrzanki mają ich kilka lub kilkanaście.

4. Zakres wartości ISO.

Jeśli chcesz wykonywać zdjęcia w różnych warunkach oświetleniowych, nawet tych trudniejszych, zwróć uwagę na zakres ISO w wybranym aparacie. Im wyższe liczby tym lepsza będzie jakość Twojego fotografowania np. w ciemnym kościele.

aparat zajmuje malucha

5.Rodzaj matrycy.

To czynnik mniej istotny,ale warto zerknąć na ten parametr podczas zakupu. To ułatwi wybór akcesoriów do Twojego nowego aparatu. Najlepiej też od razu wygooglować jaki jest koszt nowego obiektywu. Pamiętaj również o tym, że matryce mniejsze od pełnej klatki zmieniają ekwiwalent ogniskowej, dlatego np. w przypadku matrycy DX stosowanej w Nikonach, jeśli chcesz korzystać z ogniskowej o 50 mm, musisz sięgnąć po obiektyw 35mm.

6. Aparat plus Obiektyw kitowy?

Gdykupujesz obiektyw w zestawie z lustrzanką, sprawdź jakie daje Ci możliwości. Jeśli zależy Ci na jasnych zdjęciach z rozmytym tłem warto postawić na taki, który będzie miał niską wartość przysłony (f). Natomiast, jeśli stawiasz na fotografowanie krajobrazów, wybierz taki z większą przysłoną i szerszym kadrem.

W tabeli poniżej porównałam dla Ciebie trzy różne modele aparatów. Pod uwagę wzięłam przedstawione powyżej czynniki. Mój mózg zdecydowanie wybrałby Canona
(stosunek jakości do ceny), moje serce Nikona (bo od zawsze na nim pracuję i go uwielbiam), a zmysł estetyczny Olympusa ( bo on jest taki  piękny i do tego mały). Ostateczny wybór należy do Ciebie.

Parametr Nikon d3500 Canon 4000d Olympus
Pen E-PL8
Cena Ok. 2000 zł Ok. 1200 zł Ok. 1650 zł
Tryb manualny Tak Tak Tak
RAW Tak Tak Tak
Punkty autofokusa 11 9 81
ISO 25 600 6400 25 600
Matryca DX typu CMOS APS-C Live MOS
Obiektyw kitowy AF-P DX 18-55 mm f 3.5-5.6 EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 14-42 mm f/3.5-5.6
error: Zawartość zablokowana