fbpx

Jak wywoływać zdjęcia-odbitki?

Papier fotograficzny to wierny towarzysz każdego fotografa. Tobie też proponuję się z nim zaprzyjaźnić, bo Wasza relacja będzie trwać latami. Jeśli odpowiednio o niego zadbasz, właściwie go przechowując, on odwdzięczy się i pozostawi niezatarte ślady w Twojej pamięci.

Przygotuj zdjęcia do wydruku

Przede wszystkim zdecyduj, w jakim formacie zamierzasz wydrukować odbitki. Kiedy to zrobisz, zwróć uwagę na proporcje (standardów możesz poszukać w sieci). Programy do zamawiania odbitek docinają nasze ujęcia do konkretnych wymiarów. Jeśli zadbasz o proporcje na etapie obróbki zdjęć, unikniesz przykrej niespodzianki. Dobrym rozwiązaniem jest również drukowanie zdjęć z białą ramką.

Jeśli korzystasz z programu Lightroom, wgraj do niego profil barwny. Dzięki temu zdjęcia na papierze będą dokładnie w takich kolorach, jakie widzisz na Twoim komputerze (kliknij tutaj, jeśli nie wiesz, jak to zrobić).

Odbitki zdjęć w formie papierowej

Przetestuj laboratoria

Jeśli zamierzasz wywołać większą liczbę odbitek, najpierw przetestuj firmę, na którą się zdecydowałaś. Laboratoria oferują usługi różnej jakości, dlatego warto na początku zamówić kilka ujęć na różnych papierach. Dzięki temu zobaczysz, czy zdjęcia oddają kolory, które widzisz na ekranie swojego komputera. Poznasz też różne rodzaje papierów i wybierzesz ten, który najbardziej Ci się podoba.

Firmy, które drukują odbitki dobrej jakości dla indywidualnych klientów, to EmpikFoto oraz Fotolab. To dwa miejsca sprawdzone przeze mnie. Śmiało mogę polecić korzystanie z nich.

Odbitki zdjęć w formie papierowej.

Sesje u fotografa

Jeśli korzystałaś z usług fotografa, to proponuję, żebyś wydrukowała zdjęcia u niego. Profesjonaliści często mają przygotowane zdjęcia pod konkretne laboratorium. Ceny zazwyczaj nie różnią się diametralnie od tych oferowanych przez komercyjne studia, a jakość jest gwarantowana. Jeśli wydrukujesz zdjęcia w innym laboratorium, mogą się one nieznacznie różnić odcieniami kolorów.

Większe wymiary

Marzy Ci się czasami wydruk zdjęcia na płótnie lub w bardzo dużym formacie do antyramy? Pamiętaj, żeby zdjęcie było w jak największym rozmiarze i jak najlepszej jakości. Jeśli zostaną zachowane te warunki zdjęcie po wydrukowaniu w dużym formacie nie straci swojego pierwotnego wyglądu.

Przygotowanie zdjęć do wydruku oraz zamówienie ich w laboratorium jest banalnie proste i nie wymaga dużo czasu. Zatem działaj! Bo trzymanie odbitek w ręku to zupełnie inne doznanie niż oglądanie zdjęć na komputerze.

error: Zawartość zablokowana