fbpx

Jak skutecznie realizować cele będąc mamą?


Jak skutecznie realizować cele będąc mamą? Za każdym razem, gdy piszę dla Was tekst o macierzyństwie, staram się łamać stereotypy. Planowanie po porodzie nie wygląda tak samo jak przed nim, realizacja planów też nie. Ale to nie oznacza, że nie warto walczyć o marzenia i korzystać z metod organizacji czasu.

Sama mierzę się z tym na co dzień.  Przykładowo, mały w końcu zasnął po 1,5 godziny czytania i śpiewania, a w ciągu dnia był wyjątkowo wymagający. Miałam wszystkiego dosyć, a tyle było jeszcze do zrobienia. Zaparzyłam sobie herbatę i odpaliłam komputer.

Zabrałam się za przygotowywanie materiałów do konsultacji. Zrobiłam wszystkie czynności, które wymagały ode mnie niewielkiego zaangażowania. Gdy doszłam do etapu kreatywnych zadań natrafiłam jednak na ścianę. Mój organizm wcale nie zamierzał się zmobilizować iodciął zasilanie.

Zrezygnowana wstałam od komputera. Postanowiłam, że pomimo tego, że nie jestem w stanie zrobić niczego konstruktywnego, nie zmarnuję wieczora. Rozwinęłam matę
i poćwiczyłam jogę. Przebrana w piżamę – poczytałam. I chociaż mój wieczór miał wyglądać zupełnie inaczej, nie miałam wyrzutów sumienia.

Planowanie oraz praca z dzieckiem jest trochę jak żonglowanie, ale nie piłeczkami,
a piłkami lekarskimi. Co warto zrobić, żeby jednak realizować cele? 

Cele- planowanie jako mama

Planuj

    W Twoim planerze wciąż powstają nowe listy to-do, z których wykreślasz dwa zadania na dwadzieścia? Naucz się planować inaczej. U mnie świetnie sprawdza się połączenie Asany i tradycyjnego planera. 

    W programie mam wpisane zadania, które powtarzają się regularnie. Wystarczyło zrobić to raz i ustawić cykliczne powtarzanie. Gotowe.

    W notesie zapisuje wszystkie zadania, które muszę zrobić w danym tygodniu. Poszczególne kategorie dzielę kolorystycznie i ustalam ich priorytet. Kiedy siadam do pracy od razu wiem, co muszę zrobić.

    Zadania, które wypisuję, dzielęl na jak najmniejsze elementy. Poniżej pokażę Ci przykład:

Newsletter:

  • opracowanie konspektu,
  • wybór zdjęć,
  • napisanie treści,
  • sformatowanie newslettera,
  • wysyłka.

    Po każdym zrealizowanym zadaniu będziesz mogła odhaczyć je na liście.
To niesamowita satysfakcja, która pozwala utrzymać wysoki poziom motywacji
(to udowodnione naukowo – polecam Ci książkę “Atomowe Nawyki”).

Korzystaj z każdej wolnej chwili i każdej pomocy

    Wiem, że fajnie jest mieć na pracę dwie godziny, a przed jej rozpoczęciem zaparzyć kawę, odpalić klimatyczną muzykę i pisać w porywie weny. Niestety, najczęściej dysponujemy tylko niewielkimi wycinkami czasu. Pomimo tego, że nie są one instagramowe, warto je wykorzystywać. Ja najczęściej nagrywam wtedy instastories, publikuję posty, planuję kolejne działania. W domu, co wieczór, poświęcam kilkanaście minut na sprzątanie i wierzcie mi, że wstaje mi się o wiele lepiej, kiedy do kuchni da się wejść,
nie przedzierając się przez stos brudnych naczyń.

    Korzystanie z pomocy innych ludzi nie jest łatwe. Ja, czasami do tej pory,  mam wyrzuty sumienia, kiedy podrzucam Nikodema rodzicom. I to pomimo tego, że wiem, jak bardzo się z tego cieszą. Jeśli masz taką możliwość, to śmiało po nią sięgaj. To nie musi być tylko opieka nad dzieckiem. Jeśli ktoś zrobi Ci zakupy, ugotuje obiad albo posprząta dom to również będziesz mogła spędzić więcej czasu na realizacji celów.

Cele- planowanie jako mama

Ustal priorytet i naucz się ograniczać ilość celów

    Ok, przejdźmy do najtrudniejszego zadania. Kiedy już wiesz, jak realizować cele,
to czas je uporządkować.  Wypisz wszystko, co chcesz zrobić w najbliższym czasie. Fajnie, jeśli pogrupujesz swoje projekty. U mnie sprawdza się podział: biznes/rodzina/ja. Kiedy już wszystko wypiszesz, wykreśl te, których nie musisz realizować w przeciągu najbliższego kwartału. Gdy to zrobisz, wybierz 3 najważniejsze cele. Do każdego z nich ustal datę graniczną i działaj.

    Jak wykreślać cele? Przede wszystkim wykreśl te, które nie są efektem Twoich potrzeb czy ambicji. Często na naszej liście są plany, które znalazły się tam z powodu presji otoczenia. Później zastanów się, czy na twojej liście są cele, które się wykluczają. Jeśli tak to posłuchaj swojego serca i wykreśl te, które są dla Ciebie mniej istotne. Po trzecie pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem i masz prawo zmieniać zdanie.
    Realizowanie celów nie jest łatwe, niezależnie od tego czy jesteś mamą, czy nie. o jednak umiejętność, którą można wyćwiczyć, jak mięsień. Systematyczna praca, zdrowe nawyki – to podstawy działania każdej kobiety i mamy. Jeśli Tobie również organizm odłączy zasilanie, to zjedz zdrową kolację, poćwicz, przeczytaj książkę
i połóż się spać. Gwarantuję Ci, że jutro będzie lepiej.

error: Zawartość zablokowana