fbpx

Jak przestać porównywać się do innych fotografów?

Wiesz co najczęściej blokuje Cię przed rozpoczęciem przygody z fotografowaniem? Strach. Ale przecież to nie jest strach przed tym, że aparat spadnie Ci na nogę. 

To uczucie jest w Tobie głęboko zakorzenione . Jak sobie z nim poradzić? Jak w końcu, bez przeszkód i oporów, sięgnąć po aparat? 

Jak przestać porównywać się do innych fotografów?

Perspektywa

Rozpoczynając swoją historię z lustrzanką byłam przekonana, że gdy tylko ją dostanę, to wejdę na wyżyny swoich możliwości.  Byłam przekonana, że tylko brzydkie zdjęcia ,które po zakupie nowego aparatu staną się ładne, stoją na mojej drodze do sławy w blogosferze.

Aparat dostałam na 18 urodziny. Zgadnij jak długo leżał w szafie?

6 lat. 

6 długich lat kurzył się, bo pierwsze zdjęcia, które nim zrobiłam nie były takie jak te, które widziałam w sieci. Smak rozgoryczenia i porażki był tak gorzki, że wolałam nie próbować ponownie.

Wiesz co się zmieniło? 

Ktoś mi kiedyś powiedział, że muszę bardziej analizować to co widzę. Zdjęcie, które właśnie scroolujesz na Instagramie nie powstało w wyniku zbiegu okoliczności. Nie jest efektem zastosowania nowego sprzętu, czy wyjazdu na Seszele. Jest ono efektem ciężkiej pracy i umiejętności zdobywanych od dłuższego czasu. Dopiero gdy  uświadomiłam to sobie, złapałam odpowiednią perspektywę. Zrozumiałam, że wszystkie te piękne zdjęcia są w zasięgu mojej ręki, jeśli tylko zacznę się uczyć, będę ćwiczyła i nie odpuszczę, gdy znowu zobaczę zdjęcie lepsze od mojego.

Kobieta leży i zastanawia się jak przestać się porównywać do innych.

Wzmocnij swoją pewność siebie w różnych obszarach.

Jeśli szukasz osoby, która ma syndrom oszusta jak stąd do kolejnej galaktyki, to właśnie możesz zakończyć poszukiwania – to ja.

Czym jest syndrom oszusta?

To zjawisko, które nie pozwala Ci uwierzyć we własne siły i możliwości pomimo tego, że masz zewnętrzne potwierdzenie swoich kompetencji. To ten głos, który ciągle mówi, że jeszcze za mało wiesz, nie masz wystarczającego doświadczenia,  albo po prostu uważa, że nie zrealizujesz swoich planów idealnie.

Mój syndrom oszusta nie pozwolił mi zrobić pierwszej sesji osobom, których nie znałam, dopóki nie wzięłam udziału w warsztatach fotograficznych. 

Właśnie krzyczy, żebym nie pisała tego posta, bo co ja tam wiem o psychologii, porównywaniu się do innych, a tym bardziej o blogowaniu.

Jak sobie z nim radzić?

Podam Ci kilka wskazówek na to co możesz zrobić, żeby sobie z nim poradzić:

 Przede wszystkim kształtuj swoją pewność siebie na wielu płaszczyznach. Na każdą swoją porażkę znajdź odpowiedź w postaci sukcesu. Nie wyszedł Ci obiad – zdaża się., Za to wykonałaś ważny telefon do klienta. Nie sprzedałaś wszystkich miejsc na mini sesje, ale stworzyłaś dla swoich klientów wspaniałą pamiątkę.

Ogranicz ilość osób, które obserwujesz.

Niektórzy z nas mają wyjątkowe skłonności w porównywaniu się do innych. Nie tylko w mediach społecznościowych, ale również w życiu. Na co dzień nie często mamy okazję poznawać drugą stronę czyjegoś sukcesu – ilość wysiłku i zaangażowania, którego wymagał. Media społecznościowe skutecznie odcinają nas od relacji “zza kulis”. Rzadko kto dzieli się na Instagramie porażkami, ilością codziennych zadań czy bałaganem. Jak przestać się porównywać do innych?

Jeśli masz poczucie, że osoby, które obserwujesz w niejasny  sposób doprowadzają Cię do gorszego samopoczucia, przestań je śledzić lub wycisz ich relacje. Nie obwiniaj się i nie dokładaj sobie wyrzutów sumienia “jestem zazdrosna, to okropne”. Twój mózg nie ma czasu i siły analizować każdego zdjęcia. Czasem też znajdziesz w sieci osoby, którym oprócz tego, że były pracowite – zwyczajnie dopisało szczęście. Proszę, nie zadręczaj się tym. Ogranicz ilość osób, które obserwujesz i niech Instagram oraz Facebook będą miejscami, po opuszczeniu których jesteś zmotywowana i szczęśliwa, a nie przygnębiona i sfrustrowana.

PS Do tej pory korzystam z tej wskazówki.

Kobieta analizuje i zastanawia się jak przestać się porównywać

Pamiętaj, że trawnik zawsze jest bardziej zielony u sąsiada.

Wcale nie uważam, że Polacy to naród, który lubi marudzić. Czasem mam tylko wrażenie, że w naszych genach zabrakło empatii i zrozumienia. Niewiele  z nas zastanawia się, dlaczego ktoś podjął taką, a nie inną decyzję. Bardziej interesuje nas czy dostał dom, czy pieniądze na niego spadły z nieba. Nie bierzemy pod uwagę tego czego nie widzimy. Tego, że ktoś ciężko pracuje, realizuje mnóstwo zadań, nie ogląda Netflixa, albo nie ma czasu na życie towarzyskie.  Skończmy porównywać i oceniać. Gwarantuje, że życie stanie się łatwiejsze.

Ja, żeby trawnik u sąsiada nie wydawał mi się bardziej zielony, zawsze zastanawiam się ile czasu i energii musiał on włożyć w jego pielęgnację.

W momencie, w którym przestaniesz porównywać się do innych fotografów zrozumiesz, że nic nie stoi na przeszkodzie do tego by  sięgnąć po sprzęt. Fotografuj, szukaj swojego stylu, inspiruj się innym artystami i korzystaj z ich doświadczenia.

Jak myślisz warto pracować nad porównywaniem się do innych? jeśli jesteś odważna i chcesz rozpocząć swoją przygodę z fotografią, sprawdź jaki aparat kupić na początek!

error: Zawartość zablokowana