fbpx

Jak oswoić dziecko z aparatem?

Jak ze swojego modela wydobyć naturalność i spontaniczność? Jak nieśmiałego przedszkolaka przekonać do aparatu? Zebrałam dla Ciebie kilka wskazówek, które ułatwią Ci pracę z Twoją pociechą.

W ramach swojej przygody z aparatem miałam okazję pracować z wieloma maluszkami. Wiem, że nie dla wszystkich rodziców sesja zdjęciowa to komfortowa sytuacja. Dzięki obopólnym wysiłkom wypracowałam kilka zasad, które nie tylko ułatwiają mi pracę, lecz także czynią nasze spotkanie przyjemniejszym. Ty też możesz wykorzystywać te wskazówki na co dzień.

  1. Pokaż dziecku aparat!

Zwykle aparat wyciągamy z otchłani szuflady raz na jakiś czas, od święta. Wtedy jest on atrakcją, obiektem pożądania albo odwrotnie – powodem przerażenia. Zastanów się, może w Twoim domu znajdzie się miejsce, w którym sprzęt będzie widoczny na co dzień. Pomyśl o półce lub regale niedostępnym bezpośrednio dla malucha. Gdy maluch w ciągu dnia wykaże zainteresowanie aparatem, pokaż mu go. Niech będzie on urządzeniem jak każde inne w Twoim domu. Po kilku tygodniach zaskoczenie minie, a Ty będziesz korzystać z efektów oswojenia.

Zilustrowanie wpisu.

  1. Rób dużo zdjęć

To zasada, która sprawdza się zawsze – tak podczas doskonalenia warsztatu, jak i w trakcie oswajania dziecka. Z biegiem czasu mama skacząca z aparatem będzie naturalnym elementem Waszej codzienności. Spust migawki nie obudzi śpiącego brata, a Wasze dziwne pozy już nikogo nie zaskoczą.

  1. Daj dziecku czas i wybierz dobry moment

Na wszystko przyjdzie czas. Kiedy dziecko jest totalnie przestraszone, sfrustrowane albo rozgniewane – zrozum jego emocje i po prostu odpuść. Wykorzystuj chwile, kiedy Twój maluch ma świetny humor, jest wyspany i żądny wrażeń.

  1. Nie rób ze zdjęć wielkiego halo

Ostudź swoje emocje. To tylko zdjęcia, nie od razu będą idealne. Pracuj w harmonii ze sobą. Zacznij od naturalnych, niepozowanych kadrów. Bądź otwarta na to, co niesie chwila. I bądźcie  spontaniczni.

  1. Zaskocz modela

Są dzieci, które mają pozowanie we krwi. Nie sposób uchwycić je podczas zabawy, bo gdy tylko przyłożysz oko do wizjera, w kadrze pojawia się szczerbaty sześciolatek. Takich spryciarzy najlepiej zaskoczyć. Zacznij od robienia zdjęć podczas sytuacji, kiedy model jest zaabsorbowany innym wydarzeniem. Nie licz, że uda się zaskoczyć dziecko w codziennej zabawie. To musi być coś wyjątkowego: przyjazd dawno niewidzianego wujka, prezent urodzinowy, festiwal baniek mydlanych.

Zdjęcie ilustruje tekst- dziecko bawi się aparatem.

  1. Zaskocz modela 2.0.

Kiedy chcesz zatrzymać w kadrze codzienność, bo bardzo Ci zależy na wspaniałej pamiątce dla przyszłego pokolenia – ukryj się. Jeśli jeszcze nie macie za sobą etapu przyzwyczajania do aparatu, to nie podchodź do malucha, gdy bawi się ulubioną zabawką. Zrób szerszy kadr, sfotografuj go zza mebla, drzwi lub firanki.

Moje wskazówki nie są uniwersalne. Wymagają dostosowania do konkretnego dziecka i modyfikacji w zależności od sytuacji. Pamiętaj, że najważniejszy jest Twój spokój. Dzięki niemu dziecko będzie miało pewność, że nie przekroczysz jego granic i uszanujesz to, o co Cię prosi.

error: Zawartość zablokowana