fbpx

Jak fotografować dzieci?

Co najbardziej lubisz fotografować? Ja zdecydowanie dzieci. Ale początki nie były łatwe. Popełniłam wiele błędów, żeby zdobyć cenne doświadczenie. Przygotowałam dla Ciebie kilka podstawowych wskazówek technicznych i praktycznych, które ułatwią Ci robienie zdjęć dzieciom.

  1. Perspektywo, o perspektywo…

Dzieci zazwyczaj są od nas dużo mniejsze. Pamiętaj, żeby nie fotografować ich z góry, ponieważ zaburza to proporcje. Najlepszym rozwiązaniem będzie zejście do poziomu ich oczu. Wtedy proporcje ciała będą najbardziej zbliżone do rzeczywistych.

  1. Kończyny zostawiamy w spokoju

To podstawowa wskazówka. Pewnie wielokrotnie ją słyszałaś, jeśli interesujesz się fotografią. Ale w przypadku maluchów rzeczy dzieją się tak szybko, że nawet to może ulecieć z pamięci. Zatem – nie obcinamy kończyn, zwłaszcza w stawach!

Tutaj cała stópka powinna być w kadrze.

Dzieci bawią się aparatem.

 

  1. Krótki czas naświetlania to podstawa!

Jeśli fotografujesz w trybie manualnym lub preselekcji czasu naświetlania, to pamiętaj, że 1/250 to absolutne minimum. Co to oznacza? Jeśli wybierzesz niższą wartość, zdjęcie może być rozmazane. Wyższe wartości zapewniają zatrzymanie ruchu w kadrze. A przecież wszyscy wiemy, że dzieci uwielbiają się ruszać.

  1. Ostre światło to złe światło

Kiedy fotografujesz jesienią i zimą, światłem raczej nie musisz się przejmować. Zachmurzone niebo daje miękkie, łagodne światło. Wystarczy, że zrobisz zdjęcia w okolicach godz. 13 i wszystko będzie ok. W upalne, letnie dni sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Błękitnemu niebu najczęściej towarzyszą silne promienie słoneczne, a to często prowadzi do przepalenia zdjęć. Nawet jeśli uda Ci się zapanować nad ustawieniami na twarzach modeli, pojawią się trudne do zredukowania cienie. Najlepiej albo kryj się w cieniu, albo zdecyduj się na zdjęcia wczesnym porankiem lub późnym wieczorem.

  1. Czysty kadr, czyli usuń zakłócenia

Gdy przykładasz oko do wizjera, popatrz na ujęcie całościowo: nie tylko na dziecko, lecz także na otoczenie. Czy nic nie wystaje maluchowi zza głowy? Czy na zdjęciu nie ma kabli walających się po podłodze albo niedawno zmienionej pieluchy? To detale, które stanowią o tym, czy ujęcie jest estetyczne.

Tutaj torebka powinna zniknąć z kadru.

Dzieci bawią się aparatem.

  1. Dobry nastrój i szampańska zabawa

Podczas wybierania pory na zdjęcia warto wziąć pod uwagę potencjalny nastrój naszej „ofiary”. 🙂 Niech maluch będzie wypoczęty, zrelaksowany. Omijaj wszystkie czynniki, które mogą generować stres. Gwarantuję Ci, że to nie tylko ułatwi uzyskanie satysfakcjonujących efektów, lecz również zapewni szampańską zabawę.

  1. Przedstaw pełną historię

Pamiętasz takie zdjęcia ze swojego albumu, o których nikt nic nie wiedział? Ani gdzie były zrobione, ani przez kogo. Nie zapominaj o uwiecznianiu historii na Waszych zdjęciach. Jeśli chcesz pokazać swoje dziecko z wielkim uśmiechem na twarzy, pokaż też to, co wywołało ten uśmiech. I nie zapominaj o sobie! Wciśnij tacie aparat do ręki, bo w końcu Ty też powinnaś być w albumie.

 

To tylko kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, zanim zaczniesz robić zdjęcia. Nie wkuwaj ich na pamięć – rób dużo zdjęć i analizuj, co poszło super, a co nie tak. W ten sposób te zasady same wejdą Ci w krew.

error: Zawartość zablokowana