fbpx

Gdzie znajdziesz proste, wartościowe materiały dotyczące fotografii?

Gdzie znajdziesz proste, wartościowe materiały dotyczące fotografii?

Z nauką fotografii jest tak jak z nauką każdej innej dziedziny. Warto mieć do tego wartościowe materiały, odpowiedni czas i plan. Nic nie dzieje się samo, ale Twoje zaangażowanie będzie wynagrodzone wspaniałymi efektami.

Jak zaplanować naukę fotografii?

Przede wszystkim zacznij od aparatu, który posiadasz.  Rób zdjęcia na automacie i zastanów się, co Ci się w nich podoba. Poprzeglądaj inspiracje i dowiedz się, na jakim efekcie Ci zależy. Następnie zarezerwuj sobie czas na naukę tryb manualnego. To taka totalna podstawa, która pozwoli Ci wejść w świat profesjonalnej fotografii. Dzięki poznaniu tajników tego trybu będziesz potrafiła, manewrując 3 parametrami, naświetlić poprawnie zdjęcie, ustawić ostrość dokładnie w tym miejscu, o którym myślałaś i uzyskać idealną głębię ostrości. Później poświęć czas na ćwiczenia w praktyce. Rób dużo zdjęć tak, aby Twoja głowa, w zależności od warunków, automatycznie kierowała rękę na właściwe pokrętło. 

Kiedy będziesz czuła się coraz pewniej w świecie zdjęć, przyjdzie czas na naukę obróbki. Myślę, że miejsca do jej nauki polecę Ci w kolejnym wpisie. Teraz skupmy się na tym skąd czerpać wartościowe, proste materiały do nauki fotografii.

KOBIECA FOTO SZKOŁA

    Dominika Dzikowska to fotografka oraz wykładowczyni w szkołach fotografii. Jako jedna z pierwszych kobiet w Polsce  stworzyła video kursy online dla początkujących fotografek. W jej ofercie znajdziesz m.in. “Techniczne podstawy fotografii” oraz  “ Jak robić świetne zdjęcia telefonem?”. Cyklicznie pojawia się również kurs dot. kompozycji, spójności oraz poszukiwaniu własnego stylu fotograficznego.  Poszczególne moduły są bardzo rozbudowane. Ich format – video, pozwala na wielokrotny powrót do przerabianego materiału. Dominika, dzięki doświadczeniu, tłumaczy naprawdę bardzo dobrze. Od niej dowiesz się na czym należy skupić się podczas nauki trybu manualnego oraz poznasz  ćwiczenia od których warto zacząć.

MAGDALENA MIZERA

Jeśli  bardziej odpowiada Ci forma pisana kursów, polecam kurs fotografki ślubnej Magdaleny Mizery. “Jasna Strona fotografii” to obszerny pdf, z mnóstwem zdjęć, który również krok po kroku przeprowadzi Cię po zagadnieniach dotyczących trybu manualnego.  W swoim szkoleniu Magda pokazuje też podstawową obróbkę w Lightroomie. Ja zaczynałam właśnie od tego kursu i tak go polubiłam, że zajęłam się fotografowaniem na poważnie. Dla wszystkich fanek Magdy na Instagramie pozycja obowiązkowa!

FOTOBLOGIA

Kiedy potrzebuję znaleźć konkretną informację, np. jak skorzystać z jakiejś funkcji programu Lightroom, pierwsze kroki kieruję na stronę www.fotoblogia.pl . To nie tylko źródło konkretnej i dokładnie opisanej wiedzy, ale również nowinek branżowych i inspiracji. Warto ją odwiedzać, kiedy masz już jakieś pojęcie o fotografii, bo w zależności od autora artykułu, język jest mniej lub bardziej skomplikowany. Polecam serdecznie, bo można tam odnaleźć perełki. No i jest darmowa!

FOTOBLYSK.COM

Natomiast dla fanów video również mam polecenie, które nie wymaga nakładów finansowych. Michał prowadzi kanał na Youtube w którym nie tylko zdradza techniczne tajniki fotografii, ale również pokazuje jak wykonać konkretne zdjęcia, zdradza kulisy sesji i tworzy obróbkowe poradniki. To moje guru Lightrooma i Photoshopa. 

Jestem przekonana, że jeżeli zaplanujesz swoją naukę i pomimo porażek nie będziesz się zrażała, to bardzo szybko zauważysz jak zwiększają się Twoje umiejętności. Daj znać, jakie materiały na temat fotografii chciałabyś jeszcze przeczytać!

error: Zawartość zablokowana