fbpx

Dokumentowanie wspomnień – jak robić to z głową?

Z czym kojarzy się Wam jesień? Dla mnie to długie wieczory z herbatą i filmem lub książką. Im Nikodem jest starszy tym chętniej sięgam jednak po albumy ze zdjęciami i odbitki, bo czas upływa nieubłaganie, a ja lubię wracać do wspomnień.

Jednak, żeby móc śmiało sięgać po zdjęcia trzeba je mieć. Co oznacza dokumentowanie wspomnień z głową? Co warto mieć przy sobie w ważnych chwilach i czy można kreować wspomnienia?

Dokumentowanie wspomnień- mam i syn

Co chcesz pamiętać?

Życie przyspiesza na każdym zakręcie. Kiedy idziemy do szkoły, wybieramy się do pierwszej pracy, czy gdy rodzi nam się dziecko. Chcemy pamiętać co się wydarzyło, ale czy jest co pamiętać? Poranne korki w drodze do biura albo kolejną awanturę o nie kupionego loda? Pewnie nie.

Dlatego jestem zwolenniczką kreowania fajnego życia. I to nie tylko dla wspomnień, ale również tak po prostu, żeby na co dzień było nam dobrze. I chociaż korki i kłótnie to nasza codzienność to mamy wpływ na inne jej aspekty, które warto planować. 

Polecam Wam bardzo wykorzystywać wolne chwile na aktywności, które przynoszą Waszej rodzinie radość. Dla nas to ostatnio wycieczki pociągiem do lasu. Takie momenty pięknie wyglądają na zdjęciach i wspaniale się je wspomina. Ja gdy sięgam po takie zdjęcia czuję nawet zapach lasu, który odwiedziliśmy.

Aparat to Twój przyjaciel

I dysk zewnętrzny oraz dobre laboratorium. To takie podstawy, które pozwolą Ci cieszyć się historią przez długi czas. 

Zawsze pamiętaj o kopii zapasowej zdjęć w formie elektronicznej (to nie musi być dysk, może być chmura) i regularnym wywoływaniu zdjęć. Bez tego ani rusz. Im bardziej wkręcisz się w dokumentowanie wspomnień, z tym większej gamy produktów możesz korzystać – tworzyć albumy tradycyjne, scrapbookingowe, galerie zdjęć czy kalendarze. Wszystko zależy od Ciebie, ale o podstawach nie zapominaj.

A co z tymi filmami?

W naszej rodzinie nie tworzymy regularnie filmów. Jestem perfekcjonistką i gdycoś nie spełnia moich oczekiwań szybko się zniechęcam. Natomiast Ciebie serdecznie zachęcam do sięgania po tę formę. Dokumentowanie wspomnień w ten sposób to świetne rozwiązanie. Sama często oglądam te nasze pojedyncze, nieidealne kadry.

Możesz zacząć od aplikacji One Second Everyday. Dzięki niej codziennie będziesz dokumentować swoje życie i powoli przyzwyczaisz się do tego formatu. 

Następnie możesz śmiało przeskoczyć na filmowanie aparatem. Większość z nich ma naprawdę dobre parametry. Kluczem do sukcesu jest montaż. Warto poświęcić mu chwilę, żeby film był ciekawy i dynamiczny. Dobierz do niego odpowiednią muzykę – to odda charakter Waszych wspomnień.

Dokumentowanie wspomnień- syn zdmuchuje świeczki

Co jeszcze?

I co, to tylko tyle? Nie, mam jeszcze kilka wskazówek na koniec tego posta. Korzystaj z sesji okolicznościowych. Jeśli jesteście na ważnym etapie swojego życia, bo Wasza rodzina się powiększy, przeprowadzacie się do nowego mieszkania albo właśnie skończyliście studia – warto to uwiecznić. Możecie wtedy skorzystać z usług profesjonalnego fotografa tak, aby samemu nie stresować się dodatkowo zdjęciami.

A co z imprezami rodzinnymi? Jak to zrobić, żeby one też fajnie wyglądały na zdjęciach? Przede wszystkim jeśli to wy jesteście organizatorami to postawcie na estetykę i spójność. Wtedy nawet najbardziej kolorowi goście będą dobrze wyglądali na waszych ujęciach. I śmiało fotografujcie dużo bo nigdy nie wiecie, które kadry będą tymi ukochanymi.

Dokumentowanie wspomnień to naprawdę ważny aspekt naszego życia. Sama do tej pory ubolewam jak niewiele zdjęć mam z dzieciństwa. To bardzo umacnia więzi i tożsamość rodziny. Zatem do dzieła!

error: Zawartość zablokowana