fbpx

Czy potrzebuję profesjonalnego sprzętu by fotografować innych?

Czy potrzebuję profesjonalnego sprzętu by fotografować innych?

Ogarnęłaś już tryb manualny, pierwsze sesje za Tobą, powoli tworzysz portfolio. W końcu jesteś przekonana, że możesz brać wynagrodzenie za sesje. Ale pojawiły się wątpliwości. Czy potrzebujesz profesjonalnego sprzętu by fotografować innych?

Umiejętności są ważniejsze niż sprzęt.

Jestem przekonana, że tak jak ja regularnie odwiedzasz Instagrama. Gdy przeglądam ulubione profile, mam wrażenie, że wszyscy robią dobre zdjęcia,a zawód fotografa jest już nikomu nie potrzebny.

Potem wracam do realnego świata i przekonuję się, że:

  1. połowa tych zdjęć jest efektem przypadku, a ja widzę tylko  najlepsze z nich;
  2. twórcy chodzą sfrustrowani bo nie udaje im się osiągnąć tego co zaplanowali;
  3. owszem, dostęp do aparatu jest powszechny, ale nie do wiedzy o jego obsłudze.

Pamiętaj, że to nie Twój sprzęt robi zdjęcia tylko ty. Na pewno pamiętasz ile czasu poświęciłaś na nauczenie się, za co odpowiada dany parametr.  

Jeden z moich przyjaciół powiedział mi kiedyś, że dobry fotograf zrobi zdjęcie nawet butelką (dzięki Maciej- teraz możecie mu się odwdzięczyć dorzucając się do zbiórki).  Zgadzam się z tym w 95%. 

chłopcy robią pierniczki zdjęcia ilustrujący post o tym czy potrzebny jest profesjonalny sprzęt by fotografować

Wybieraj mniej wymagające zlecenia

Są wyjątkowe sytuacje, kiedy słabszy sprzęt może sobie nie poradzić. To np. fotografowanie w ciemnych kościołach, salach lub w nocy.

Kiedy jesteś na początku swojej drogi, masz mnóstwo okazji na zlecenia, które nie wymagają zakupu aparatu pełnoklatkowego. Sesje w plenerze, czy domowe to idealne rozwiązanie dla Ciebie ( Te aparaty świetnie się sprawdzą!)

 Gdy ktoś poprosi Cię o sfotografowanie chrztu – nie odmawiaj od razu. Najpierw sprawdź kościół. Jeśli masz możliwość – wejdź do niego w tygodniu, mniej więcej o godzinie, w której ma się odbyć sakrament. Zrób próbne zdjęcia i zdecyduj czy jakość jest dla Ciebie w porządku.

Każdy od czegoś zaczynał

 Obserwując moich ulubionych twórców zdarza mi się zapominać, że oni też kiedyś zaczynali. Od razu chciałabym mieć zaangażowaną społeczność, samosprzedające się produkty i wakacje 4 razy w roku w najpiękniejszych zakątkach świata. Kiedy tylko spostrzegę, że znowu odleciałam przywołuję się do porządku.

Wiesz jakim sprzętem zrobiłam swoją pierwszą płatną sesję i Chrzest? Nikonem d5100 z obiektywem 50 mm, bo wtedy jeszcze nie wiedziałam, że powinnam kupić 35 mm ze względu na inną matrycę. Czy klienci byli zadowoleni? Tak. 

Każdy od czegoś zaczynał. Jeśli trudno Ci nabrać dystansu i przełamać się, poczytaj biografie miliarderów albo historie mniejszych twórców. Każdy z nich zaczynał od “garażu”.

chłopiec wiesza bombkę na choince zdjęcia ilustrujący post o tym czy potrzebny jest profesjonalny sprzęt by fotografować

Profesjonalny sprzęt to kolejny etap Twojego biznesu – pamiętaj o cenach

Kiedy przyjdzie etap na zakup nowego sprzętu?

Dopiero wtedy, kiedy po wielu sesjach i płatnych zleceniach dojdziesz do wniosku, że obecny aparat nie spełnia już Twoich oczekiwań. To idealny moment na podjęcie decyzji o zakupie. 

Są też wyjątkowe przypadki – stary sprzęt może się po prostu zepsuć – wtedy, jeśli masz możliwości, oczywiście sięgaj w sklepie po pełnoklatkowca.

Jest jednak jeszcze coś, co chciałabym Ci powiedzieć, gdy bierzesz pod uwagę zmianę aparatu. Powinnaś podnieść ceny! Pewnie Twój wewnętrzny głos krzyczy teraz donośnie “Jak to? Przecież ja nie mam doświadczenia! Nikt nie kupi ode mnie niczego w wyższej cenie”.

Od momentu, w którym zaczynałaś upłynęło trochę czasu. Zdobyłaś już całkiem duże doświadczenie. Nie namawiam Cię przecież do tego, abyś stworzyła ceny zaporowe. Podnoś je powoli. Możesz zdecydować się na różne opcje:

  1. Po każdy kliencie podnosisz cenę o x złotych.
  2. Zmniejszasz ilość ujęć/odbitek w pakiecie.

Dlaczego to takie ważne?

Po pierwsze dlatego, że to dobra nauka biznesu. Ceny tak czy siak będziesz musiała podnosić. Prędzej czy później.

Po drugie dlatego, że profesjonalny sprzęt wymaga droższych napraw i komponentów. To czysta matematyka. 

Profesjonalny sprzęt nie jest Ci potrzebny od pierwszej chwili, w której uznasz, że jesteś gotowa fotografować za pieniądze. Niech to przekonanie nie stoi jednak na drodze do realizowania marzeń.

Napisz mi jakim aparatem fotografujesz! Jestem bardzo ciekawa od czego zaczynasz!

error: Zawartość zablokowana